prof. mgr inż. Jan Krakowski

prof. mgr inż. Jan Krakowski

urodzony: 25.10.1898 w Nowym Sączu
zmarł: 28.04.1969 w Krakowie

 

      Jan Krakowski urodził się w Nowym Sączu 25 października 1898 roku. Studia wyższe ukończył w 1926 r. z wynikiem bardzo dobrym na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej, gdzie podjął pracę naukową w Katedrze Technologii Nieorganicznej i Elektrochemii pod kierunkiem prof. Ignacego Mościckiego.
Pracę zawodową rozpoczął jednak wcześniej w Fabryce "AZOT" w Jaworznie jako kierownik budowy, następnie - główny inżynier, aż w roku 1939 został jej naczelnym dyrektorem.
      W okresie okupacji przeniósł się do Krakowa, gdzie prowadził zajęcia dydaktyczne z przedmiotów zawodowych w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki.
      Po wyzwoleniu, 1.06.1945 r. objął Katedrę Maszynoznawstwa Chemicznego na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. W 1948 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym tejże Uczelni. Równolegle z pracą dydaktyczną od roku 1946 do 1948 kierował przebudową i rozruchem dawnej cementowni "Liban" w Krakowie zamienionej na Fabrykę Supertomasyny (póżniejsza "BONARKA"), której został pierwszym dyrektorem.
      W 1957 roku podjął dodatkowo pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W 1959 objął kierownictwo Katedry Aparatury Przemysłowej oraz Specjalności Technologia Budowy Aparatury, które to funkcje pełnił aż do chwili swej śmierci w 1969 r. W okresie tym, przez dwie kadencje (lata 1960 - 1964) był dziekanem Wydziału Mechanicznego.
      W roku 1967 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
      W trakcie swej pracy na Uczelni był opiekunem trzech rozpraw habilitacyjnych, promotorem trzech prac doktorskich, recenzentem wielu prac doktorskich wykonywanych na różnych Uczelniach Wyższych. Kierował setkami prac magisterskich i inżynierskich, z których wiele znalazło zastosowanie w przemyśle.
      Spośród jego dorobku należy wymienić dwie książki z zakresu Aparatury Przemysłowej ("Maszynoznawstwo Chemiczne" i "Rozdrabnianie i rozdzielanie ciał stałych"), szereg wartościowych publikacji w czasopismach technicznych, wiele prac naukowych i teoretyczno - doświadczalnych dla potrzeb przemysłu oraz niezliczoną ilość ekspertyz.

      Działalność naukowa, dydaktyczna i społeczna profesora Jana Krakowskiego znalazła wysokie uznanie u Władz Państwowych i Uczelni. W latach swej działalności wielokrotnie był nagradzany:
* Złotym Krzyżem Zasługi w 1938 roku,
* Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1958 roku,
* Honorową Odznaką Politechniki Krakowskiej w 1964 roku,
* Medalem 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ponadto otrzymał nagrodę Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w 1966 r. oraz szereg nagród Rektora Politechniki Krakowskiej za wybitne osiągnięcia w zakresie badań naukowych i współpracy z przemysłem.

 


Please publish modules in offcanvas position.