Emisje pyłów i gazów, zanieczyszczenie wód i gleb to dzisiaj nie tylko problem kraju w którym zostały wprowadzone do środowiska, ale to także problem większych obszarów, kontynentów a nawet całej Ziemi. Na przykład spalanie paliw stałych, ciekłych i gazowych wywołuje wzrost koncentracji dwutlenku węgla oraz dwutlenku siarki w atmosferze ziemskiej.
      Specjalność Urządzenia i Instalacje Ochrony Środowiska (UiIOŚ) ma za zadanie przygotować przyszłych specjalistów od ochrony środowiska przyrodniczego w zagadnieniach obejmujących ochronę powietrza, wód, powierzchni ziemi (gleby) oraz zagospodarowanie odpadów.
      W ramach studiów na specjalności Urządzenia i Instalacje Ochrony Środowiska prowadzone są wykłady, ćwiczenia, zajęcia laboratoryjne i projektowe oraz seminaria. Studenci zapoznają się z problemami ekorozwoju i zagrożeń cywilizacyjnych oraz skutkami oddziaływania człowieka na środowisko. Koszty ochrony środowiska, koszty społeczne związane z eksploatacją zasobów przyrody odnawialnej i nieodnawialnej oraz zagospodarowaniem odpadów omawiane są w ramach przedmiotu Zagadnienia ekonomiczne w ochronie środowiska. Organizacja ochrony środowiska, działania organów administracji państwowej odpowiedzialnych za ochronę środowiska, akty prawne w zakresie ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem, gospodarki wodno - ściekowej, ochrony środowiska przed hałasem i wibracjami przedstawiane są w ramach przedmiotu Podstawy prawne ochrony środowiska. Techniczne aspekty ochrony środowiska prezentowane są w ramach przedmiotów Maszyny i urządzenia ochrony środowiska oraz Technologie i instalacje ochrony środowiska. Studenci zapoznają się z urządzeniami odpylającymi takimi jak: cyklony i multicyklony, filtry tkaninowe, ceramiczne i membranowe, odpylacze elektrostatyczne, mokre urządzenia odpylające oraz urządzenia do odkraplania i odemglania gazów. Analizowane są również szczególnie ważne instalacje w ochronie powietrza służące do odsiarczania gazów odlotowych, usuwania tlenków azotu, węglowodorów i innych zanieczyszczeń gazowych. Studenci poznają także budowę i zasadę działania oczyszczalni ścieków przemysłowych i komunalnych z ich częściami: mechaniczną, biologiczną i chemiczną. W dużej grupie przedmiotów specjalnościowych poruszane są zagadnienia związane z gospodarką odpadami obejmującą składowiska, ich lokalizację, projektowanie, badania wstępne, budowę i eksploatację. Omawiane są również zagadnienia segregacji i utylizacji odpadów oraz procesy spalania i pirolizy. W ramach zagadnień poświęconych ochronie środowiska w motoryzacji analizowane są oddziaływania na środowisko toksycznych składników spalin emitowanych z silników oraz metody oznaczania ich koncentracji w spalinach silnikowych. W technice pomiarowej prezentowane są różnego typu analizatory wykorzystywane do tych celów. Charakterystyki odnawialnych źródeł ciepła (powietrze, woda, grunt, promieniowanie słoneczne) omawiane są w ramach przedmiotu Pompy ciepła.
      Absolwenci specjalności Urządzenia i Instalacje Ochrony Środowiska są przygotowani do projektowania i eksploatowania urządzeń do ochrony środowiska dzięki dogłębnej znajomości:
* budowy maszyn i urządzeń do ochrony powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniami pyłowymi i gazowymi,
* konstrukcji i technologii wykonania urządzeń stosowanych w oczyszczalniach mechanicznych, chemicznych i biologicznych,
* ochrony gleb poprzez budowę i eksploatację urządzeń do utylizacji odpadów oraz regeneracji i remediacji gleby,
* zasad stosowania zabezpieczeń przed hałasem i wibracjami,
a także umiejętności:
* prowadzenia monitoringu oraz pomiarów stężeń zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie,
* wykonywania prac naukowo - badawczych i rozwojowych w zakresie konstrukcji oraz systemów i urządzeń ochrony środowiska w przemyśle,
* ograniczenia niskiej emisji.
Dzięki temu znajdują zatrudnienie w komórkach ochrony środowiska zakładów przemysłowych, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, biurach projektowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych, organach administracji państwowej, służbach inspekcyjno - kontrolnych, szkolnictwie wyższym oraz ośrodkach badawczo - rozwojowych.
      Specjalność prowadzi Katedra Aparatury Przemysłowej i udostępnia studentom to, czym sama dysponuje, a więc:
* bogato oprogramowaną sieć komputerową,
* nowocześnie wyposażone laboratoria,
* specjalistyczną bibliotekę,
* wymienne praktyki studenckie w Niemczech i Rosji; zarówno w ośrodkach naukowych jak też przemysłowych, organizowane podobnie jak na specjalności Aparatura i Instalacje Przemysłowe.


     Opracowane zostały programy nauczania dla specjalności Urządzenia i Instalacje Ochrony Środowiska dla nstępujących rodzajów studiów:
stacjonarne I stopnia– 3,5 letnie, inżynierskie;
stacjonarne II stopnia– 1,5 roczne, magisterskie;
niestacjonarne I stopnia– 3,5 letnie, inżynierskie;
niestacjonarne II stopnia– 1,5 roczne, magisterskie.

Please publish modules in offcanvas position.