Baza laboratoryjna i badawcza

 


 

Laboratorium Termodynamiki i Pomiarów Maszyn Cieplnych posiada szereg laboratoryjnych stanowisk wykorzystywanych do badań naukowych i działalności dydaktycznej. Do najważniejszych z nich należą:

 


 

Stanowisko do badania silnika spalinowego sprężarki śrubowej

Sala dydaktyczno - obliczeniowa

 Sala laboratoryjna wyposażona w komputery, mogące zostać wykorzystane jako jeden klaster obliczeniowy. Komputery wyposażone w oprogramowanie edukacyjne :

- Ansys Academic Research v.16,

- Ecosim Pro Educational Pack,

                                            - Fortran Student Edition for Windows Classrom,

 

 


 

Stanowisko do badania silnika spalinowego sprężarki śrubowejStanowisko do badania silnika spalinowego i powietrznej sprężarki śrubowej

 

Zintegrowane stanowisko do badania powietrznej sprężarki śrubowej zbudowane na bazie mobilnego agregatu DEMAG DS-40 CompAir o wydajności nominalnej 4,2 m3/min przy ciśnieniu tłoczenia 7 bar. Stanowisko posiada w pełni zintegrowany tor pomiarowy wszystkich parametrów niezbędnych do określenia bilansu zarówno silnika jak i sprężarki śrubowej. m. in.:
- analizator węglowodorów CxHx (f-my Rosemount Analitical)
- automatyczne analizatory spalin ZKE 24411,FUJI
- wielokanałowe rejestratory analogowo-cyfrowy (f-my OMEGA)
- momentomierz skrętny Vibro-Meter AG
- przepływomierze

 

 

 


 

Stanowisko do badania sprężarki chłodniczejStanowisko do badania sprężarki chłodniczej oraz ciśnień szybkozmiennych

 

   Zintegrowane i w pełni skomputeryzowane stanowisko do badań szybkozmiennych pulsacji ciśnienia w instalacji zbudowanej na bazie tłokowej sprężarki chłodniczej.

 

Stanowisko pozwala m. in. na dobór i optymalizację przewodów, tłumików i innych elementów instalacji sprężarkowych w celach eliminacji pulsacji ciśnienia. Stanowisko służy do badań skuteczności tłumienia pulsacji ciśnienia w instalacjach sprężarkowych.

 

 

 


 

Stanowisko do badania kotła gazowego oraz wymienników ciepłaStanowisko do badania kotła gazowego oraz wymienników ciepła

 

  Stanowisko pomiarowe, którego głównym modułem jest kondensacyjny kocioł gazowy firmy BUDERUS. Stanowisko w zależności od konfiguracji może służyć do m. in.:
-tworzenia bilansu energetycznego kotła,
-badania parametrów obiegu wody kotłowej oraz obiegu wtórnego,
-badania wymienników ciepła,

-analizy spalin.

 

 

 


 

 Stanowisko do badania pomp wirowych oraz pomiarów natężenia przepływuStanowisko do badania pomp wirowych oraz pomiarów strumienia substancji

 

 Stanowisko do badania pomp. Składa się z zespołu dwóch sterowanych pomp wirowych firmy GRUNDFOSS. Cechą stanowiska jest możliwość badania pomp w każdej konfiguracji, tzn. pojedynczo każdej z nich, połączonych równolegle lub szeregowo. Stanowisko wyposażone jest w wiele interesujących przyrządów pomiarowych. Są to m. in. termometry, wagi, przepływomierze (zwężka, przepływomierz masowy Coriolisa, przepływomierz ultradźwiękowy), manometry, zawory pomiarowe i inne przyrządy pomocnicze.

 

 

 


 

Kaskada LiBr-CO2-schemat ideowyHybrydowa kaskada chłodnicza

 

    W skład systemu wchodzą sprężarkowe urządzenie chłodnicze, w którym czynnikiem roboczym jest CO2. Urządzenie sprężarkowe stanowi dolny stopień kaskady. 

 

Górny stopień kaskady stanowi urządzenie adsorpcyjne schładzające wodny roztwór glikolu wykorzystany do chłodzenia skraplacza CO2. Parowacz obiegu sprężarkowego CO2 zamontowany jest w niskotemperaturowej komorze chłodniczej. W skład instalacji wchodzi również zespół akumulacji ciepła działający podczas postoju urządzenia adsorpcyjnego lub nadwyżce ciepła z układu kolektorów słonecznych, a zakumulowane ciepło wykorzystywane jest jako źródło ciepła w komorze (podczas badań) lub opcjonalnie do zasilania urządzenia adsorpcyjnego w okresach zmniejszonej skuteczności działania układu kolektorów słonecznych.

 

Więcej...

 

 

 


 

 

 

Ponadto Laboratorium wyposażone jest w stanowiska do:

 

1) indykacji maszyn tłokowych i pomiarów ciśnień wolnozmiennych
2)
pomiarów temperatur
3)
pomiarów ciśnień
4)
pomiarów wilgotności gazów
5)
pomiarów ciepła spalania paliw płynnych, gazowych i stałych
6)
badania smarów
7)
badania wentylatorów

Please publish modules in offcanvas position.