Historia Katedry Aparatury Przemysłowej

W chwili obecnej, Katedra Aparatury Przemysłowj jest ogranizacyjnie częścią Instytutu Inżynierii Cieplnej i Procesowej (M-5), wchodzącego w skład Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

Katedrę Aparatury Przemysłowej stworzył w 1957 roku profesor Jan Krakowski, wychowanek profesora Ignacego Mościckiego  (prezydenta RP, twórcy Tarnowskich Azotów, od którego nazwiska nazwano Mościce, dzisiejszą dzielnicę Tarnowa).
W roku 1970, w związku ze zmianą struktury organizacyjnej Uczelni, Katedra połączyła się z trzema innymi katedrami tworząc Instytut Aparatury Przemysłowej i Energetyki, w ramach którego wyodrębniono pięć zakładów. Jednym z nich był Zakład Aparatury Przemysłowej, wywodzący się ze swej poprzedniczki - Katedry.
W latach dziewięćdziesiątych, w ramach istniejącej struktury, powrócono do starej nazwy i znów istniejemy jako Katedra Aparatury Przemysłowej.

W roku 2009 Instytut opusciła, usamodzielniając się, Katedra Energetyki, a pozostała część Instytutu, licząca trzy Zakłady i Katedrę Aparatury Przemysłowej, przyjęła nazwę Instytutu Inżynierii Cieplnej i Procesowej.

Od początku istnienia Katedry przez jej sale przewinęło się 51 pracowników. Stworzyli oni niepowtarzalną atmosferę, dorobek naukowy liczący się nie tylko w Polsce, ale dostrzegany i za granicą, wykształcili już nie setki ale tysiące studentów.

Obecnie Katedrą Aparatury Przemysłowej kieruje profesor Jerzy Kamieński.

Please publish modules in offcanvas position.