Studia drugiego stopnia służą z jednej strony pogłębieniu wiedzy zdobytej w czasie pierwszego stopnia studiów a jednocześnie istotnie rozszerzają wiedzę w zakresie nauk podstawowych, konstruowania i projektowania maszyn i urządzeń, komputerowego modelowania procesów przemysłowych oraz zarządzania procesami produkcyjnymi. Studenci zdobywają również gruntowne wykształcenie w zakresie techniki cieplnej związanej z ogrzewnictwem, wentylacją i klimatyzacją a także oczyszczania czy uzdatniania powietrza.
      Absolwent specjalności Klimatyzacja, Wentylacja i Ochrona Powietrza jest przygotowany do projektowania, budowy, eksploatacji oraz realizacji zadań inwestycyjnych i prowadzenia prac naukowo badawczych obejmujących systemy, instalacje i urządzenia klimatyzacyjne, wentylacyjne, grzewcze, ochrony powietrza i oczyszczania gazów przemysłowych. Istotną cechą kształcenia na specjalności jest przekazywanie wiedzy zarówno z zakresu konstrukcji urządzeń, jak również projektowania instalacji. Umiejętności projektowe absolwentów opierają się na wiedzy z zakresu obliczeń cieplno-przepływowych i wytrzymałościowych oraz przepisów prawnych dotyczących urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, ciśnieniowych i ochrony powietrza. Proces kształcenia na specjalności uzupełniany jest wykorzystaniem programów wspomagających projektowanie i kosztorysowanie instalacji.
      Absolwenci są przygotowani do pracy w firmach zajmujących się eksploatacją urządzeń i systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, monitoringiem zanieczyszczeń oraz ochroną powietrza w zakresie odpylania, odkraplania, odemglania gazów przemysłowych i usuwania z nich szkodliwych zanieczyszczeń gazowych. Mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, chemicznego, maszynowego, energetycznego, elektronicznego, itp., a także w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i handlowo-usługowych (serwis urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i ochrony powietrza). Szczególnie szerokie perspektywy zatrudnienia otwierają się przed nimi w budownictwie (klimatyzacja, wentylacja), przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, organach administracji państwowej, służbach inspekcyjno - kontrolnych (ograniczenie niskiej emisji).
     Absolwenci specjalności Klimatyzacja, Wentylacja i Ochrona Powietrza mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1 000 metrów sześciennych.

 


     Opracowane zostały programy nauczania dla specjalności Klimatyzacja, Wentylacja i Ochrona Powietrza dla nstępujących rodzajów studiów:
stacjonarnym II stopnia  – 1,5 rocznym, magisterskim;
niestacjonarnym II stopnia  – 1,5 roczne, magisterskie.

 


Please publish modules in offcanvas position.