Aparatura przemysłowa to wszelkiego rodzaju aparaty, maszyny i urządzenia wykorzystywane zarówno w procesach przemysłowych jak i usługach czy życiu codziennym. Na przykład wirówki spotkać można w cukrowni, maszynowni okrętowej, szpitalu, laboratorium ale i w gospodarstwie domowym. Różnią się one wielkością i wykonaniem, ale zasada działania i podstawy konstrukcyjne ich budowy pozostają takie same. To samo można powiedzieć o wielu innych urządzeniach i aparatach spotykanych w codziennym życiu.
     Wybierając tę specjalność możesz:
* mieć dostęp do najnowszych, unikalnych technik i przyrządów pomiarowych, np anemometru laserowego,
* wykorzystując kamerę cyfrową poznać tajniki filmowania, montażu i komputerowej obróbki obrazu video,
* nauczyć się projektować i kompletować nie tylko wielkie instalacje przemysłowe ale także wiele drobnych urządzeń codziennego użytku.
     W ramach specjalności studenci zapoznają się z nowoczesnymi technikami pomiarowymi oraz metodami komputerowego wspomagania prac inżynierskich. Program zajęć uwzględnia także zasady nowoczesnego zarządzania i marketingu.
     Do dyspozycji studentów oddano bogato oprogramowaną sieć komputerową oraz nowocześnie wyposażone laboratoria i specjalistyczną bibliotekę. Katedra Aparatury Przemysłowej, prowadząca specjalność organizuje coroczne wymienne praktyki studenckie w Niemczech i Rosji; zarówno w ośrodkach naukowych jak też przemysłowych.
     Studenci specjalności Aparatura i Instalacje Przemysłowe poza podstawową wiedzą inżynierską i umiejętnościami praktycznymi, wspólnymi dla wszystkich specjalności kierunku Mechanika i Budowa Maszyn uzyskują dodatkowo wiedzę w zakresie:
* zasad budowy, konstrukcji i projektowania aparatury przemysłowej z wykorzystaniem technik CAD/CAM,
* eksploatacji i remontów maszyn i urządzeń wchodzących w zakres specjalności,
* projektowania i eksploatacji systemów i urządzeń do ochrony środowiska.
     Absolwenci specjalności zajmują wysokie stanowiska zawodowe i kierownicze w wielu gałęziach przemysłu - to ludzie pełni inwencji, mający zdolność kojarzenia faktów z pozornie nie związanych ze sobą dziedzin, posiadający wszechstronne wykształcenie techniczne.
     Absolwenci specjalności to projektanci, konstruktorzy, technolodzy i użytkownicy aparatury przemysłowej tj. maszyn i urządzeń służących do magazynowania, rozdrabniania, filtracji, mieszania, odpylania, wymiany ciepła, suszenia, odparowania, destylacji, rektyfikacji itd., które znajdują zastosowanie w przemysłach: spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, maszynowym oraz w wielu innych.
     Z racji uniwersalności nabytego wykształcenia znajdują zatrudnienie we wszystkich gałęziach gospodarki; biurach konstrukcyjnych, zakładach przemysłowych, w instytucjach naukowo - badawczych, w szkolnictwie...

Kończąc Aparaturę i Instalacje Przemysłowe masz gwarancję, że łatwo znajdziesz atrakcyjną, odpowiadającą Ci pracę, w której spotkasz starszego kolegę - jednego z ponad 3000 naszych dotychczasowych absolwentów.

W Katedrze Aparatury Przemysłowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej studenci mogą zdobywać wykształcenie w specjalności APARATURA I INSTALACJE PRZEMYSŁOWE w następujących trybach:

stacjonarnym I stopnia- 3,5 letnim, inżynierskim;
stacjonarnym II stopnia- 1,5 rocznym, magisterskim;
niestacjonarnym I stopnia- 3,5 letnim, inżynierskim;
niestacjonarnym II stopnia- 1,5 rocznym, uzupełniającym, pozwalającym inżynierom uzyskać tytuł mgr inż.

Please publish modules in offcanvas position.